Sunday, 21 November 2010

Working / Praca

Getting ready for Festival requires some creativity too. So now I'm working on the banner :)
Przygotowania do Festiwalu też wymagają pewnej kreatywności. Dlatego teraz pracuję nad banerem :)
Of course all the small threads are not going to stay there, this is just "in the process" picture :) The real thing will be seen at my booth #227.
And I didn't forget about my orchard - it is still growing:
Oczywiście te drobne niteczki raczej na nim nie zostaną, to tylko zdjęcie "w trakcie" :) Na żywo będzie go można zobaczyć na moim stoisku #227.
No i nie zapominam o moim sadzie - on ciągle rośnie:
And a reminder for those who want to take part in my ornaments' giveway - go HERE.
A tu przypomnienie dla tych, którzy chcą wziąć udział w moim ornamentowym losowaniu - zapraszam TU.

8 comments:

Karen said...

The festival sounds wonderful and I love your banner so far!

Kaśka said...

Bożenko, banerek wspaniały, szkoda, że nie mieskzam w Poznaniu, chętnie bym wybrała się na Festiwal. A o drzewach już nie wspomnę, zakochałam sie w nich od pierwszego wejrzenia :)

Bozena Wojtaszek said...

Yes, it is a very nice festival with nice people exhibiting and visiting. I guess I like it because of the "artsy" atmosphere. Of course a nice sale wouldn't hurt too :)

Bozena Wojtaszek said...

Halinko, a może właśnie to dobry pomysł taki weekendowy wypad do Poznania? Tam jest zawsze mnóstwo pięknych rzeczy, naprawdę, można zrobić całe świąteczne zakupy :))

Manya Maratou said...

hi Bozena! I'm glad you found me so I could see your work, lovely. Yes, I do have connections in Warsaw, spanish connections-my son and his father live there, so I visit whenever I can. maybe we can even meet sometime? I was thinking of visiting lodz in the summer, because of the cotton industry- but that is all I know about the place..anyway, pleased to meet you!The trees are beautiful, and I will take time to look at your work because it seems so interesting
manya from greece

Kaśka said...

Bożenko, już wczoraj po przeczytaniu Twego nowego postu weszłam na stronę, którą podlinkowałaś, ale niestety to jest w terminie 3-5 grudnia, a ja jestem na konferencji i nie mogę. Ale mam nadzieję, ze pochwalisz się, jak będziesz wybierała sie na kolejne targi czy jarmarki. W Warszawie przez przypadek nie będziesz?
Tak spojrzałam na drzewo w tym poście i na drzewo za oknem, i taka myśl mi przysza, ze Twoje, pomimo, ze bez liści :) jest dużo piękniejsze, takie kolorowe... Chciałam powiedzieć, że z tymi dzrewkami świetnie trafiłaś w obecną porę roku :))) Chy te za oknem były inspiracją dla Ciebie :)? Pozdrawiam jesiennie Halina

Kaśka said...

ps już wiem, że w Warszawie Cię nie bedzie :/
Pozdrawiam
Halina

Bozena Wojtaszek said...

Manya,
Forget the cotton industry (doesn't exist anymore) but you missed International Triennial of Tapestry :(
Of course let me know if you are coming, we will arrange something, for sure. Because of our famous museum http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/?lang=en
there's always something going on.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Google+