Sunday, 29 May 2011

Blue tea / Niebieska herbatka

I'm still working on the idea of framing my teapots. And here is the newest result :)
Cały czas szukam sposobów na oprawę czajniczków. I to moje najnowsze osiągnięcie :)
I used some brass wire and silk for the flowers and a piece of brass for the background. Of course it is difficult to take a good picture of it because the most interesting effect is with the light - the whole piece is just shining. I made two teapots in this serie:
Kwiatki z mosiężnego drutu i jedwabiu, tło z mosiężnej blachy. Oczywiście fatalne do zrobienia zdjęcia, bo najciekawszy efekt daje ze światłem - cały świeci. Zrobiłam dwa z tej serii:
I have to tell you that being on etsy maybe isn't a big bussiness (what a pity!), but it is a fun. I've met lots of talented, interesting people. And we know how to play. This time you can play with us. Just go to this site and vote for the shop you like the best. You don't have to buy anything and we don't get any prizes, it is just for fun. Of course I hope that you will like MY shop, but if not, I won't cry. I know the other participants and their talents so I will be happy for them too :)
Muszę Wam powiedzieć, że może bycie na etsy to nie jest wielki biznes (a szkoda!), ale na pewno jest ciekawe. Spotkałam tam mnóstwo ciekawych, utalentowanych osób. I w tym gronie umiemy sie także bawić. A tym razem zapraszam do zabawy także Was. Musicie po prostu wejść na tę stronę i zagłosować na najfajniejszy sklep. Nie trzeba niczego kupować, a my nie dostajemy żadnych nagród, to tylko zabawa. Oczywiście mam nadzieję, że to MÓJ spodoba Wam się najbardziej, ale jeśli nie to się nie popłaczę. Znam pozostałe uczestniczki i będę się cieszyła razem z nimi :)

4 comments:

Make Do Style said...

Love the framed teapots and your Etsy shop, of course! xx

Bozena Wojtaszek said...

And I love you :) Thank you!

potterjotter said...

Gosh - all that wirey stuff must have taken ages - did your fingers hurt? Still, very worth it - looks fabulous!

Cat said...

WOW.

Just WOW!

Your brain must have a creative streak a mile wide, your way of framing a quilted teapot is just awesome!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Google+