Saturday, 21 March 2015

Spring birds / Wiosenne ptaszki


I know that you like my detailed posts with pictures of progress. But let me confess that it's much bigger pleasure to create so intense that you have no space for taking pictures and thinking about anything else. That's how was with these birds. Since the idea popped in my head I wasn't able to stop until it was almost done:
Wiem, że lubicie moje szczegółowe posty ze zdjęciami z poszczegółnych etapów szycia. Ale przyznam się, że możliwość rzucenia się w wir tworzenia bez konieczności robienia zdjęć i zatrzymywania się co krok jest o wiele przyjemniejsza. Tak właśnie było z tymi ptaszkami. Jak tylko ten pomysł pojawił się w mojej głowie, zatraciłam się w nim i nie mogłam zatrzymać dopóki nie było gotowe:
Well, maybe it doesn't look like "done" but it was the first moment when I knew everything and the rest was just a matter of details and finishing. So it is the first picture I took. It is also the first stop in my process. Yes, it was like sewing in trans for hours. Then I could slow down and breath again.
And decide what do I want for a border. I thought that this beautiful brown/blue linen will be the best choice.
Może nie wygląda jak "gotowe", ale to był ten pierwszy moment, kiedy już wszystko wiedziałam i pozostało to tylko dokończyć. I to jest pierwsze zdjęcie, które zrobiłam, pierwszy moment w którym się zatrzymałam. Tak, trochę to jest jak szycie w transie. A potem już można zwolnić i oddychać z powrotem.
I zdecydować jak to obramować. Chyba najlepiej tym cudnym, niebiesko/brązowym lnem.
Then I quilted the birds:
Potem wypikowałam ptaszki:
And the rest was in finishing handwork touches - not a lot of it this time, just for the birds :)
A reszta to już drobne wykończenia ręczne - nie za dużo tym razem, praktycznie tylko ptaszki :)
When it was finished I decided to make it available for sale both as original HERE and as prints HERE. Why? Because this design looks pretty good in prints too, just look :)
Ptaszki oryginalne można sobie kupić TUTAJ, ale są również dostępne w postaci drukowanej TUTAJ. A dlaczego? Bo moim zdaniem świetnie się nadają na druk, tylko spójrzcie :)

Happy Spring!
Wesołej Wiosny!

7 comments:

Katarzyna Małyszko said...

Fantastycznie wyszły w druku !

Krystyna Bienias-Machowska said...

Ale tu wesoło. Cudne ptaszki.
Chyba je dzisiaj słyszałam na spacerze.

Debbie said...

Gorgeous spring birds, Bozena.

Manuela Sattler said...

Thank you for sharing your work - both finished and in progress - I love what you are creating! It's all great and gorgeous!
Manuela

Made by AJ said...

To widok z mojego okna :)

JackieP Neal said...

Bozena, I am so glad of the first day I saw one of your beautiful pieces- Every time you create, I am in awe of your craftsmanship and your attention to design and detail!
I wish I could afford a larger piece, but for now, I am off to purchase this mug for more coffee or tea, so I shall have it with me when I create! xo

Anonymous said...

Bozena, I always enjoy your depiction of nature and bird life. I too am fascinated by the natural world and on a journey to try to interpret what I see using textiles. You have captured the happy twittering of spring birds in this piece!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Google+