Monday, 25 January 2010

Not just beets / Nie tylko buraki

I'm still working on the beets but as I'm planning to enter them to the competition I can't share them with you now. So they are perking in the pot and we can play with something else.

Cały czas jeszcze pracuję nad buraczkami, ale ponieważ chcę je zgłosić na pewien konkurs nie mogę ich na razie tutaj pokazywać. Niech się więc gotują z boku na wolnym ogniu, a my możemy pobawić się czymś innym.

When you see this combination of fabrics what do you see? Dark green forest, white snow and something in between? No... You see leeks, right?

Kiedy patrzycie na taką kombinację tkanin, to co widzicie? Ciemnozielony las, biały śnieg i coś pomiędzy? Nie... Widzicie pory, prawda?

Same with me. I see leeks and I eat them very often at this time of a year. So now it is time to sew something with them. As I don't have leeks at my Benary's calendar I was looking for them in the web and found such a nice Medieval picture of leeks. Another inspiration...

Ja mam tak samo. Widzę pory i jem je całkiem często o tej porze roku. No to teraz czas uszyć coś z nimi. Ponieważ w moim kalendarzu Benary'ego porów nie ma, szukałam ich w sieci i trafiłam na taką śliczną średniowieczną scenkę z porami. Kolejna inspiracja...

No comments:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Google+