Sunday, 24 July 2011

Strawberries / Truskawki

 Thanks for all your advices for my summer table. As I told you before, it is a small piece (19x11 cms) so I don't have to worry if it doesn't work. I don't have to rescue the failure,I can give this idea another try. And here is the result. It's better but still not what I wanted.
Dziękuję ślicznie za Wasze rady w sprawie letniego stołu. Jak już wcześniej mówiłam,  to jest maleństwo (19x11 cm) więc nie martwię się jak nie wychodzi. Nie muszę tego ratować za wszelką cenę, mogę po prostu spróbować jeszcze raz. Tym razem wyszło tak. Lepiej, ale to cały czas nie to.
I will try again - this time with a lighter background. But I'm not totally disapointed because, as I mentioned in the last post, just playing with all those fruit made me to sew another strawberries. 
Do you remember the big quantity of white cotton stripes? I found another good use for them - woven with some of my hand dyed fabrics, they make a great checked background :)
Spróbuję jeszcze raz - tym razem z jaśniejszym  tłem. Ale nie jestem totalnie rozczarowana, ponieważ, jak wspominałam w ostatnim poście, samo kombinowania z owocowym tematem zainspirowało mnie do uszycia nowych truskawek.
Pamiętacie te duże ilości białych, bawełnianych pasków? Znalazłam dla nich kolejne zastosowanie - utkane z moimi próbami farbiarskimi, stworzyły świetne tło w krateczkę :)

 What do I need such a background for? Well, for any case :) You never know... 
I was considering an idea of making a journal/sketch book from some time already. For example - I want to sew strawberries but don't want to plan to make a strawberry quilt. And here my background comes handy. So, after studying some strawberry images 
A po co mi takie tło? No cóż, na wszelki wypadek :) Nigdy nie wiadomo... 
Od dawna już rozważałam pomysł stworzenia czegoś typu dziennik/notatnik. Na przykład - mam ochotę uszyć truskawki, ale nie jako samodzielną, truskawkową pracę. I tu właśnie przydaje się takie tło. A więc po obejrzeniu różnych truskawkowych obrazków
I came up with my own:
mam swój własny:
You know what I mean? The size of it is a typical A4 (aprox. 21x28 cms) so it works like a page from a bigger notebook.
Wiecie już, o co mi chodziło?  Rozmiar A4, czyli jak kartka z większego notesu.
It didn't take a lot of time to make it and I didn't have to spend too much time on the composition.
Nie zajęło dużo czasu i nie musiałam się martwić o kompozycję całości.
I guess, when I make more pages like this I will start thinking what to do with them. Now I have strawberries :) And even more - I've got an idea for some more strawberries :)
Przypuszczam, że jak będę miała więcej takich stron, to zacznę się zastanawiać, co z nimi zrobić. Na razie mam truskawki :) A nawet więcej - mam też pomysł na więcej truskawek :)
And it seems that I'm really twisted on them because the idea for the artist I want to present to you this time came from... strawberries :)
Chyba naprawdę jestem truskawkowo zakręcona, ponieważ pomysł na dzisiejszą artystkę również przyszedł z... truskawek :)
This yummy photography comes from Magnesina (real name - Agnieszka), another talented Polish girl on etsy. She also has a blog where you can see some more of her creations - I linked to my favorite poppies :)
Ta apetyczna fotografia jest dziełem Magnesiny (Agnieszki), kolejnej utalentowanej, polskiej artystki na etsy. Ona też ma blog, gdzie możecie podziwiać więcej jej śliczności - podlinkowałam do moich ulubionych maków :)

5 comments:

potterjotter said...

I do like your strawberry creation, but I see what you mean about the summer table .... which just goes to show that 'some you win, some you lose'. The important thing is to keep experimenting.

Bozena Wojtaszek said...

Exactly!

Joanna said...

Cudne rzeczy tworzysz. Prawdziwa Artystka....
Zapraszam po wyróżnienie na mojego bloga:)

hila said...

I think this is very beautiful work - I always envy people who work with textiles.

FiliGrace said...

Truskawki wyszły wspaniale! :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Google+