Wednesday, 30 November 2016

Winter dresses / W zimowej szacie

If you remember my former wintry textile works (THIS one or THIS) you know, that I see laces in winter landscapes. So you won't be surprised that this little piece of poetry really spoke to my heart:
Jeżeli pamiętacie moje poprzednie zimowe tkaniny (STĄD lub STĄD) to wiecie, że zimowy pejzaż kojarzy mi się z koronką. Więc nie zdziwicie się, że to małe poetyckie cacko od razu trafiło do mojego serca:
"Dress code"
Springtime asks for
subtle patterns and colours
summer lush
and fall exotic
but winter
in winter the dress code is lace
The author knew that I was going to use it for inspiration, hope she will unveil her full name to the public.
Autorka wiedziała, że zainspirowała mnie do uszycia nowej zimy, mam nadzieję, że ujawni swoje nazwisko publicznie.
 So that's how I see Winter this year. It's a happy coincidence that while I write this, I see almost the same outside - real Winter dress with fresh snow. It's not my favorite time for stitching (so little daylight) but it's perfect for reading, researching and working on future projects.
I taką oto zimę wyobraziłam sobie w tym roku. Szczęśliwy przypadek, że piszę te słowa patrząc na  prawdziwą zimową szatę na zewnątrz,  ze świeżutkiego śniegu. Nie jest to dobry czas na szycie (za mało dziennego światła), ale idealny na czytanie, planowanie, przygotowywanie nowych projektów.
Hope the snow will stay for a while keeping the world in silent coziness. Of course I'm saying this with a cup of hot tea in one hand, looking through the window so happy that I don't have to hurry anywhere right now. Tomorrow I might be of a different opinion :)
Mam nadzieję, że ten śnieg troszkę poleży, świat stał się cichszy i przytulniejszy od razu. Oczywiście mówię to z filiżanką gorącej herbaty w ręku, szczęśliwa, że nie muszę nigdzie już dzisiaj pędzić. Jutro mogę zmienić zdanie :)

7 comments:

Kasia Dudziak said...

Prześliczne. Gratuluje. Ale ma Pani talent. Podziwiam ludzi z takimi pasjami. Ja niestety manualnie nie za bardzo ewentualnie pisanie i malowanie, z takimi rzeczami gorzej. Jeszcze raz gratuluje. Pozdrawiam :)

http://kasinyswiat.blogspot.com/

Debbie said...

Wintry and lovely!

viel-krempel said...

So wonderful and inspiring...
Annette

Jackie P Neal said...

Such a lovely winter dress! The monochromatic scheme of this is striking with your stitching Bozena!
Yes, yes, stay inside where it is warm and cozy and enjoy!
hugs,Jackie xx

Katarzyna Małyszko said...

Bardzo średniowieczna ta Twoja zima...

Janny de Roo said...

wow....beautiful !!

Susan McQuade said...

B, your magical stitches dance across the snowy fabric.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Google+